„Dzieci są naszym największym zasobem. Rodzice i nauczyciele są ich menadżerami”.

Jak wspierać rozwój dziecka? Gdzie kończą się nasze oczekiwania, a zaczynają marzenia dzieci?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Wszechstronny rozwój najmłodszych na różnych płaszczyznach rozwoju — to marzenie każdego rodzica. Jednak każdy z nas ma własną wizję tego, jak taki rozwój powinien wyglądać. Co to znaczy „wspierać rozwój dziecka” i jak robić to mądrze?

Wsparcie od małego to doskonały grunt do rozwoju

Każdy z nas przychodzi na świat z własnym genomem. Ten warunkuje nasz charakter, wygląd, a nawet pewne zależności związane z inteligencją. Jak łatwo się domyślić, geny to nie wszystko. Bardzo ważne jest stymulujące środowisko wychowawcze, w którym rodzice i opiekunowie stwarzają dziecku optymalne warunki do rozwoju.

Dla niemowląt najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem. A to oznacza przede wszystkim bliskość rodzica i okazywanie sobie miłości. Od głaskania, kołysania, przytulania, zaspokajania potrzeb po patrzenie w oczy dziecka, gdy zwracamy się do niego. Bardzo ważny jest uśmiech, ton głosu i codzienna czułość. A przy tym również stworzenie przestrzeni stymulującej rozwój. Mogą to być maty edukacyjne i dostosowane do wieku maluszka zabawki dźwiękowe, sensoryczne, a także wszystkie inne wspierające edukację.

Okazywanie wsparcia to wezwanie do ciągłego rozwoju relacji

Dziecko na różnych etapach swojego rozwoju potrzebuje wsparcia. To powinno być okazywane adekwatnie do etapu, na którym dziecko się znajduje. Inaczej wspieramy niemowlaka, który nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji, a inaczej nastolatka. Okazywanie mądrego wsparcia nie jest możliwe wtedy, kiedy zupełnie nie słuchamy tego, co dziecko ma nam do powiedzenia lub bagatelizujemy jego potrzeby.

Jak mądrze wspierać dziecko?

Aby mądrze wspierać dziecko, rozmawiaj z nim. Dbaj o relację, zadawaj pytania otwarte zamiast zamkniętych, które już zawierają w sobie odpowiedź. Żeby dowiedzieć się więcej o swoim dziecku, jego marzeniach i planach, musisz pytać i słuchać. Warto też obserwować swoje dzieci w ich codzienności. Co robią z pasją, na co chętnie poświęcają swój czas i jak można to twórczo wykorzystać. Może to sprawi, że zakupicie jakiś dodatkowy kurs lub dodatkowe lekcje wspierające dziecko w tej pasji?

Na pewno chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka, ale musisz pamiętać o tym, że ono ma prawo do wyboru własnej ścieżki. Ta może być zupełnie inna, niż Twoja, ale wciąż równie dobra, a być może nawet lepsza. Jako rodzic na pewno nie chcesz, aby dziecko popełniało Twoje błędy, to całkowicie zrozumiałe. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy z nas popełnia swoje błędy i na ich podstawie też się rozwijamy.