Regulamin Organizacyjny Żłobka „Maguś”
Poniżej znajduje się tekst regulaminu placówki
PODSTAWA PRAWNA
§ 1
Żłobek funkcjonuje w oparciu o obowiązujące przepisy prawne oraz opracowane na ich podstawie regulaminy wewnętrzne, a przede wszystkim na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020r. poz. 326),
- Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 roku w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy
- Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713),
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U z 2019r. poz.869.),
- Uchwała Rady Gminy nr XXIX/175/2020 z dnia 15 grudnia 2020r. w sprawie utworzenia Gminnego Żłobka w Magnuszewie oraz nadania mu statutu.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 2
- Siedziba Gminnego Żłobka „Maguś” mieści się w Magnuszewie, ul. Bohaterów Września10.
- Organem prowadzący Żłobek jest Gmina Magnuszew.
- Żłobek sprawuje opiekę nad dziećmi zdrowymi w wieku od ukończenia 1 roku życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia.
- Na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi do lat 3, Statutu
i Regulaminu Organizacyjnego działalność Żłobka polega na zapewnieniu profesjonalnej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej poprzez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji właściwych do wieku rozwojowego oraz uwzględniających rozwój psychomotoryczny, emocjonalny i społeczny dziecka. - Żłobek zapewnia świadczenia zgodnie z obowiązującymi normami i standardami opieki nad zdrowym dzieckiem.
- Żłobek funkcjonuje przez cały rok w systemie jednozmianowym, z wyjątkiem przerwy urlopowej ustalonej przez organ prowadzący na wniosek Dyrektora Żłobka oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
PRZEBIEG PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ I OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW
§ 3
- W celu zapewnienia właściwych warunków opieki nad dziećmi, rodzic/opiekun prawny lub inna upoważniona osoba, która przyprowadza dziecko informuje opiekunkę w grupie, że dziecko jest zdrowe.
- W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych, dziecko poddaje się ocenie pielęgniarskiej i jeżeli stwierdza się symptomy choroby, np. podwyższoną temperaturę, wysypkę skórną, katar lub kaszel świadczące o infekcji, dziecko nie zostaje przyjęte. Odsyła się je wraz z rodzicem/opiekunem prawnym lub inna upoważnioną osobą do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Ze względu na bezpieczeństwo w Żłobku, zabrania się noszenia przez dzieci wszelkich ozdób np.: kolczyków, łańcuszków, pierścionków, ponieważ stanowią one zagrożenie dla ich życia i zdrowia.
- Rodzice mają obowiązek sprawdzenia, jakie przedmioty, rzeczy dziecko przynosi do Żłobka. W przypadku, gdy są to przedmioty niebezpieczne, należy je dziecku odebrać. Rodzic zobowiązany jest też sprawdzić czy dziecko nie zabiera ze Żłobka przedmiotów, które nie są jego własnością.
- Żłobek nie ponosi odpowiedzialności za zabawki i inne cenne przedmioty, takie jak ozdoby, biżuteria, telefony komórkowe, pieniądze przyniesione przez dziecko.
- Za pobyt dziecka rodzice zobowiązani są wnosić opłaty najpóźniej do 10-go dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący, w wysokości i na zasadach określonych w umowie. Za nieterminowe uiszczanie opłat będą naliczane odsetki w wysokości ustawowej.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uprzednim uzgodnieniu z osobą kierującą żłobkiem, istnieje możliwość przebywania dziecka w żłobku dłużej niż 10 godzin dziennie za dodatkową opłatą. Opłata za każdą rozpoczętą godzinę wynosi 30zł.
ZADANIA ŻŁOBKA
§ 4
Do zadań Żłobka należy między innymi:
- opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania placówką;
- zapewnienie ciągłego rozwoju i doskonalenia jakości pracy;
- realizowanie założeń wychowania żłobkowego poszerzone o doskonalenie umiejętności muzycznych, plastycznych, zdrowotnych, ekologicznych;
- wykorzystanie nowoczesnych metod pracy z dziećmi (m.in.: bajkoterapia, wierszyki masażyki, wszelkiego rodzaju zabawy);
- osiąganie celów zgodnych z polityką zdrowotną;
- ciągłe doskonalenie efektów swojej pracy.
§ 5
Udzielane świadczenia obejmują zgodnie z planem dnia dostosowanym do wieku dziecka:
- miłą, domową atmosferę,
- profesjonalną opiekę,
- wyżywienie,
- zabiegi pielęgnacyjne,
- zabawy dydaktyczno-wychowawcze,
- doraźną opiekę medyczną (pielęgniarki),
- imprezy okolicznościowe.
§ 6
Plan dnia żłobka dopasowany jest do poszczególnych grup wiekowych, zgodnie z potrzebami dzieci. Personel żłobka do potrzeb i możliwości każdego dziecka podchodzi indywidualnie.
§ 7
Po przyjęciu dziecka w danym dniu, dziecko pozostaje w grupie pod stałą opieką fachowego personelu przez cały okres aż do odebrania przez upoważnione osoby.
§ 8
Rodzice i opiekunowie grupy powinni ze sobą współpracować ze względu na dobro dziecka.
§ 9
- Rodzice/opiekunowie prawni informowani są na bieżąco przez personel Żłobka o wszelkich niepokojących objawach w zachowaniu dziecka, tak by ograniczyć lub nie dopuścić do choroby dziecka a także zakażenia innych, zdrowych dzieci.
- Personel Żłobka obowiązany jest na bieżąco udzielać rodzicom/opiekunom prawnym informacji medycznych (pomiary wzrostu i wagi,), informacji o stanie rozwoju psychofizycznego a także zauważonych odstępstwach od norm rozwojowych dotyczących dziecka.
- Przedmiotowe informacje, o których mowa powyżej stanowią tajemnicę i na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych i Kodeksu etycznego, nie mogą być udzielane osobom postronnym.
- Każde dziecko posiada teczkę prac plastycznych, do której trafiają na bieżąco wszystkie prace plastyczne dziecka. Teczka jest wydawana rodzicom/opiekunom prawnym na ich prośbę, po ukończeniu przez dziecko pobytu w Żłobku.
- Jeżeli zachowania dziecka wskazują na odstępstwa od norm rozwojowych, które objawiają się nadmierną agresją i nadpobudliwością zagrażającą bezpieczeństwu życia i zdrowia samego dziecka, innych dzieci, personelu Żłobka, Dyrektor informuje o tym rodziców/prawnych opiekunów dziecka i zobowiązuje ich do odbycia konsultacji w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej oraz dostarczenia do placówki opinii ze wskazówkami dotyczącymi dalszego postępowania.
ORGANIZACJA ŻŁOBKA
§ 10
Podział zadań dla wszystkich stanowisk dokonuje dyrektor placówki.
§ 11
W skład Żłobka wchodzą następujące stanowiska:
- Dyrektor,
- Opiekun,
- Pielęgniarka,
- Pomoc opiekuna,
- Sprzątaczka,
§ 12
- Żłobek prowadzi działalność od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 16.30.
- Jeżeli zaistnieją okoliczności związane z koniecznością regulacji norm czasu pracy, na podstawie Kodeksu Pracy, Żłobek jest zobligowany do wyznaczenia dodatkowych dni wolnych od pracy (np. z tytułu dnia świątecznego przypadającego w sobotę), a jeżeli inne istotne względy, na przykład organizacyjne (remonty), kryzysowe (włamanie, pożar) wymagają zamknięcia placówki – Dyrektor Żłobka dokonuje koniecznych zmian w organizacji pracy zakładu i informuje rodziców/opiekunów prawnych o zmianach.
- Ramowy rozkład dnia pobytu dziecka w Żłobku jest niezmienny pod względem kolejności następujących po sobie zajęć.
- Ramowy rozkład dnia przedstawia się następująco:
6.30 – 8.15 – prace porządkowe, organizacja stanowisk pracy, schodzenie się dzieci,
8.15 – 8.30 – zabiegi pielęgnacyjne, przygotowanie do śniadania,
8.30 – 9.00 – śniadanie,
9.00 – 9.15 – zabiegi pielęgnacyjne, przygotowanie do zajęć,
9.15 – 10.00 – zajęcia edukacyjne, przedstawienia teatralne, bloki edukacyjne (m. in.: umuzykalnienie, plastyka, ćwiczenia gimnastyczne, zajęcia z mowy i myślenia – elementy literatury i nauk matematyczno-przyrodniczych),
10.00 – 10.15 – drugie śniadanie
10.15 – 11.00 – gry i zabawy dydaktyczno-wychowawcze z przerwą na zabiegi higieniczne; zajęcia indywidualne dla dzieci; w zależności od pogody: spacery, zabawy w ogrodzie żłobkowym,
11.00 – 11.30 – prace porządkowe po zajęciach; zabiegi pielęgnacyjne, przygotowanie do obiadu,
11.30 – 12.00 – obiad,
12.00 – 14.00 – cisza poobiednia, leżakowanie,
14.00 – 14.30 – zabiegi pielęgnacyjne, przygotowanie do podwieczorku,
14.30 – 15.00 – podwieczorek,
15.00 – 15.30 – zajęcia utrwalające poznany materiał edukacyjny, zabawy i gry dowolne,
15.30 – 16.30 – rozchodzenie się dzieci do domów, prace porządkowe na stanowiskach i przygotowanie do pracy dnia następnego.
- W Żłobku zapewnia się opiekę nad dzieckiem w wymiarze do 10 godzin dziennie względem każdego dziecka.
- Wysokość opłaty dodatkowej z tytułu wydłużonego wymiaru opieki nad dzieckiem ponad 10 godzin dziennie lub poza godzinami pracy Żłobka wynosi 30,00 zł za każdą godzinę. Kwota ta jest doliczana do opłat wnoszonych przez rodziców/opiekunów prawnych w najbliższym kolejnym rozliczeniu miesięcznym.
- W przypadku nieodebrania na czas przez rodzica/opiekuna prawnego/ upoważnioną osobę dziecka ze Żłobka, to jest do godziny zakończenia pracy grup dziecięcych – personel żłobka wzywa rodzica/opiekuna prawnego/ osobę upoważnioną do bezzwłocznego odebrania dziecka.
- W sytuacji przybycia po dziecko osoby, której zachowanie ewidentnie wskazuje na odurzenie środkami psychotropowymi (narkotyki, alkohol) – personel Żłobka odmawia wydania dziecka i wzywa inną osobę uprawnioną do odebrania dziecka, która jest zdolna do zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki.
- O sytuacjach opisanych w punktach 9 i 10 personel Żłobka bezzwłocznie powiadamia Dyrektora Żłobka.
- Dziecko pozostawione w Żłobku nieplanowo, ponad 4 godziny, pomimo wykorzystania przez personel wszelkich możliwych sposobów działania aby wezwać rodzica/opiekuna prawnego, powiadamia o tym fakcie Dyrektora Żłobka, który zgłasza sprawę do policji w celu wszczęcia postępowania o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej, np. w „Izbie dziecka”, a za zgodą sądu opiekuńczego w Domu Małego Dziecka.
WYŻYWIENIE DZIECI W ŻŁOBKU
§ 13
- Dzieci korzystają z całodziennego wyżywienia składającego się z posiłków w zależności od potrzeby zgłoszonej przez opiekuna: śniadanie, obiad, podwieczorek.
- W przypadku nieobecności dziecka w Żłobku, opłaty za wyżywienie nie pobiera się pod warunkiem zgłoszenia nieobecności dziecka Dyrektorowi Żłobka w dniu poprzedzającym nieobecność do godziny 12.00.
- Szczegółowy zakres i zasady odpłatności za wyżywienie i pobyt dziecka w Żłobku określa umowa zawierana pomiędzy Dyrektora Żłobka a rodzicami dziecka.
- W przypadku dzieci wymagających zróżnicowanej diety ze względu na schorzenia, alergie, dopuszczalne jest dostarczanie dodatkowej żywności w porozumieniu z Dyrektorem placówki.
- Dzieci w Żłobku nie przymusza się pod żadnym pozorem do jedzenia. Posiłki są organizowane w zgodzie z normami żywieniowymi i dietetycznymi dostosowanymi do wieku i potrzeb dzieci. Podane w sposób estetyczny, tak by zachęcały dzieci do jedzenia i zgodnie z normami HACCP, GHP i GMP. Dzieci zdrowe, lecz odmawiające jedzenia w porach wynikających z ramowego rozkładu dnia są traktowane indywidualnie, w miarę możliwości karmione na żądanie. Zasada ta dotyczy zwłaszcza dzieci najmłodszych w Żłobku. Od dzieci starszych oczekuje się dojrzałości żłobkowej i wdrożenia się w rytm dnia. Jednakże w przypadkach szczególnych, po konsultacji z rodzicami/ opiekunami prawnymi, dzieciom można podać część posiłku o wyznaczonej porze, a pozostały posiłek można podać później z zachowaniem norm sanitarnych HACCP, GHP i GMP.
- W przypadku notorycznego odmawiania przez dziecko posiłku, przy nagminnym braku łaknienia fakt ten jest zgłaszany rodzicom/opiekunom prawnym, którzy są zobligowani do konsultacji medycznej w tej sprawie i przedłożenia wskazań lekarskich do Dyrektora lub opiekunki w grupie.
§ 14
- Do żłobka przyprowadzane są tylko dzieci zdrowe. W przypadku stwierdzenia choroby
u dziecka opiekun w żłobku niezwłocznie powiadamia Rodziców, Opiekunów dziecka. - Rodzic, Opiekun ma obowiązek odebrać dziecko ze żłobka. Nieobecność dziecka spowodowana chorobą, szczególnie chorobą zakaźną, Rodzic, Opiekun ma obowiązek zgłosić w dniu zachorowania. Personel nie podaje dzieciom lekarstw.
WYPOSAŻENIE ŻŁOBKA
§ 15
Żłobek zapewnia:
- łóżeczko/leżaczek,
- zastawę stołową przeznaczoną do spożywania posiłków(jednorazowo),
- całodzienne wyżywienie w zależności od rodzica,
- pomoce dydaktyczne,
- podstawowe przybory higieniczne (papier toaletowy, mydło, ręczniki papierowe).
§ 16
Rodzice, Opiekunowie zapewniają dziecku: (wszystkie przedmioty należy podpisać)
- pościel (podpisane z przeznaczeniem indywidualnym dla każdego dziecka),
- ubranie na zmianę (2 komplety),
- pieluchy jednorazowe (jeśli dziecko ich używa),
- piżamkę,
- 2 butelki na mleko + mieszankę mleczną,
- smoczek na łańcuszku (jeśli dziecko używa)
- szczoteczkę do zębów,
- ulubioną „przytulankę” dziecka,
- śliniaczki foliowe, fartuszek foliowy,
- buty na zmianę z podeszwą antypoślizgową.
§ 17
- Na terenie placówki dziecko jest pod opieką personelu od momentu przyjęcia do grupy do czasu odebrania dziecka z grupy przez Rodzica lub inną upoważnioną osobę.
- Po przyjściu do Żłobka Rodzic powinien rozebrać z okrycia wierzchniego Dziecko i tak przygotowane przekazać do zajęć opiekunce (tak samo przed wyjściem do obowiązku rodzica należy ubranie dziecka w okrycie wierzchnie).
- Do odbioru dzieci z placówki upoważnieni są tylko Opiekunowie prawni lub osoby przez nich wyznaczone wcześniej pisemnie. Upoważnienie jest przechowywane wraz z dokumentacją dziecka na terenie placówki.
PRZYJMOWANIE DZIECKA DO ŻŁOBKA
§ 18
- Pierwszy nabór przeprowadzony zostanie w okresie od dnia 11 stycznia do dnia 25 stycznia 2021 r.
- Zapisy prowadzone są przez cały rok.
- Do żłobka przyjmowane są dzieci, których rodzice zamieszkują na terenie Gminy Magnuszew.
- Pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka mają:
- dzieci z niepełnosprawnością, których niepełnosprawność została udokumentowana, co do których nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne uniemożliwiające im korzystanie ze żłobka;
- jeden lub obojga rodziców dziecka z niepełnosprawnością udokumentowaną orzeczeniem stosownego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności;
- dzieci obojga rodziców pracujących zawodowo lub uczących się;
- dzieci rodziców/opiekunów prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą;
- dzieci pochodzące z rodzin wielodzietnych, w których wychowuje się troje lub więcej dzieci;
- dzieci mające rodzeństwo w Żłobku, Przedszkolu lub oddziale przedszkolnym na terenie Gminy Magnuszew;
- osoby samotnie wychowujące dziecko;
- dzieci, których mamy powracają na rynek pracy;
- dzieci, których mamy przebywają na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.
- Dzieci z poza Gminy Magnuszew będą przyjmowane do Żłobka na dany rok szkolny tylko w sytuacji zaspokojenia potrzeb mieszkańców gminy i posiadania wolnych miejsc w Żłobku.
- W przypadku niezrekrutowania założonej liczby dzieci założono przeprowadzenie w sposób bieżący rekrutacji uzupełniającej.
WYPISANIE DZIECKA ZE ŻŁOBKA
§ 19
- Placówka może skreślić Dziecko z listy wychowanków Żłobka w przypadkach:
- Naruszenia przez Rodziców godzin przyprowadzania i odbierania dzieci ze Żłobka,
- Systematycznego opóźniania przez Rodziców płacenia czesnego,
- Zatajenia przez Rodziców informacji o stanie zdrowia dziecka uniemożliwiającego prawidłowy proces wychowania i kształcenia w grupie,
- Naruszenia przez Rodziców zasad harmonijnej współpracy z placówką i innymi Rodzicami.
- Placówka ma prawo rozwiązać umowę z 14 dniowym, pisemnym wypowiedzeniem z mocą obowiązującą od ostatniego dnia następnego miesiąca.
- Rodzice mają prawo rozwiązać umowę z 14 dniowym, pisemnym wypowiedzeniem z mocą obowiązującą od ostatniego dnia następnego miesiąca.
- Brak pisemnego wypowiedzenia umowy nie zwalnia Rodziców od obowiązku opłat z tytułu czesnego.
ZAKRESY ZADAŃ DYREKTORA I PRACOWNIKÓW
§ 20
- Dyrektor jest przełożonym służbowym pracowników Żłobka „Maguś”.
- Szczegółowe zadania Dyrektora określa Wójt Gminy.
- Szczegółowe zadania pracowników placówki określa Dyrektor.
§ 21
Do zakresu obowiązków dyrektora należy:
- Organizowanie pracy Żłobka i nadzór nad jej prawidłowym funkcjonowaniem przez podejmowanie decyzji gospodarczych, finansowych i organizacyjnych zgodnie z przepisami prawa;
- Dysponowanie w ramach udzielonych upoważnień i pełnomocnictw środkami finansowymi i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe, zgodne z obowiązującymi przepisami, wydatkowanie;
- Przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych i prawidłowe gospodarowanie powierzonym mieniem jednostki;
- Budowanie pozytywnego wizerunku jednostki, doskonalenie standardów opieki w żłobku;
- Zapewnienie właściwych warunków pracy i przestrzegania obowiązujących przepisów bhp i ppoż.;
- Przyjmowanie skarg i wniosków z zakresu działania Żłobka oraz nadzorowanie należytego ich załatwienia;
- Opracowanie i zatwierdzenie: projektów planów rzeczowych i finansowych Żłobka, sprawozdań finansowych i statystycznych, pism wychodzących z jednostki, dokumentów w sprawach organizacyjnych, płacowych i dotyczących kontroli wewnętrznej oraz aktów normatywnych;
- Sprawowanie opieki nad dziećmi oraz tworzenie warunków harmonijnego rozwoju, psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
- Kierowanie bieżącą działalnością opiekuńczo-wychowawczą, zdrowotną oraz merytoryczną żłobka;
- Zapewnienie dzieciom oraz pracownikom merytorycznym, administracyjnym i obsługi bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w żłobku;
- Ustalenie planu dnia z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców dzieci;
- Nadzów nad sposobem dokumentowania przez opiekunów przebiegu pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz dokumentowania zajęć, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami;
- Współpraca z rodzicami oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi pracę żłobka;
- Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji żłobka;
- Przyjmowanie oraz skreślenie dziecka z listy uczęszczających do żłobka zgodnie
z ustalonymi w statucie zasadami oraz zawieranie umów cywilno-prawnych o świadczenie usług z rodzicami bądź opiekunami dzieci o świadczenie usług przez żłobek w imieniu założyciela, w porozumieniu z nim i uzyskaniu jego akceptacji; - Proponowanie zmian w statucie;
§ 22
Do zakresu obowiązku opiekuna należy:
- Przyjmowanie dzieci do żłobka;
- Układanie rozkładu dnia dla dzieci w swojej grupie;
- Wykonywanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych, a także stałe oddziaływanie wychowawcze na dzieci podczas wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych;
- Prowadzenie zajęć wychowawczych w swojej grupie na podstawie planu zajęć wychowawczych;
- Prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie dziecka, jego środowiska rodzinnego w celu zoptymalizowania działań wspomagających rozwój dziecka i dokumentuje tę pracę za pomocą m.in.: różnego typu narzędzi diagnostycznych; zapisów w zeszytach obserwacji, gromadzonych materiałów pomocniczych (zdjęcia, prace dzieci); pomocy dydaktycznych potrzebnych do realizacji poszczególnych etapów programu; prowadzenia karty obserwacji dziecka.
- Karmienie dzieci w oznaczonych rozkładem dnia godzinach i wyrabianie u dzieci starszych nawyków prawidłowego i samodzielnego jedzenia;
- Dbanie o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo dzieci;
- Dbanie o zdrowie dziecka;
- Kształtowanie pozytywnych cech charakteru;
- Pomaganie przy posiłkach, przy ubieraniu się dzieci;
- Natychmiastowe zawiadamianie dyrektora o zdarzeniach dotyczących dzieci;
- Kontrolowanie stanu zabawek i pomocy wychowawczych, czuwanie nad ich właściwym używaniem;
- Współpraca z rodzicami (opiekunami prawnymi) dzieci w sprawach wychowania
i nauczania przekazując wiadomości o rozwoju i zachowaniu wychowanków, m.in. poprzez: informację o zadaniach wynikających z realizowanego planu, a także planu rozwoju Żłobka na zebraniach; informacje przekazywane na bieżąco; comiesięczne konsultacje indywidualne (wg potrzeb);uczestnictwo rodziców w zajęciach otwartych, uroczystościach, wystawach, wycieczkach; udostępnienie do wglądu prowadzonej przez siebie karty obserwacji dziecka; - Wykonywanie dekoracji placówki;
- Organizowanie spacerów i wyjść dzieci poza teren placówki;
- Organizowanie świąt z udziałem dzieci i rodziców według kalendarza;
- Współpraca z instytucjami;
- Wykonywanie innych czynności związanych z zajmowanym stanowiskiem i organizacją pracy Żłobka, a zleconych przez Dyrektora.
§ 23
Do zakresu obowiązków pielęgniarki należy:
- Sprawowanie opieki i pielęgnacji,
- Prowadzenia promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej wśród dzieci, personelu i rodziców;
- Udzielanie pomocy w stanie zagrożenia życia dziecka,
- Zapewnienie opieki dziecku choremu/niepełnosprawnemu,
- Obsługiwanie sprzętu i aparatury medycznej,
- Współpraca z opiekunami w procesie zapobiegania, diagnozowania, terapii i rehabilitacji,
- Dokumentowanie świadczeń zdrowotnych,
- Czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci w czasie zabaw i snu.
- Prowadzenie nadzoru nad żywieniem dzieci (zwracanie na prawidłowe i zróżnicowane żywienie szczególnie niemowląt i dzieci przebywających na dietach eliminacyjnych).
§ 24
Do zakresu obowiązków pomocy opiekuna należy:
- Sprawowanie opieki nad całością gospodarki materiałowej, urządzeniami, sprzętem
i mieniem znajdującym się w placówce; - Pomoc opiekunowi w przygotowaniu środków dydaktycznych do zajęć;
- Uczestnictwo w zabawach dowolnych i zorganizowanych;
- Pomoc w czynnościach samoobsługowych dzieci;
- Dbałość o ład i czystość zabawek;
- Udział w dekoracji sali, stosownie do potrzeb nauczyciela;
- Dbałość o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dzieci;
- Zgłaszanie opiekunowi wszelkich zagrożeń dla dzieci oraz zniszczeń sprzętu;
- Karmienie dzieci w oznaczonych rozkładem dnia godzinach i wyrabianie u dzieci starszych nawyków prawidłowego i samodzielnego jedzenia;
- Dbanie o porządek i czystość w pomieszczeniach znajdujących się w części żłobka;
- Pomoc przy prowadzeniu wycieczek, uroczystości itp.;
- Wydawanie posiłków dzieciom;
- Dbanie o porządek i czystość pomieszczenia po spożytym posiłku przez dzieci;
- Wykonywanie prac zastępczych w przypadku nieobecności innych pracowników;
- Dbałość o dobrą atmosferę pracy, życzliwą dla dzieci i rodziców;
- Wykonywanie innych czynności związanych z zajmowanym stanowiskiem i organizacją pracy Żłobka, a zleconych przez Dyrektora.
§ 25
Do zakresu obowiązków sprzątaczki należy:
- Wykonywanie czynności porządkowych w pomieszczeniach Żłobka w oparciu o przepisy sanitarno-epidemiologiczne,
- Utrzymywanie w należytej czystości wszystkich pomieszczeń Żłobka, mycie okien, drzwi, lamperii, oświetlenia, łazienek, ubikacji, odkurzanie pomieszczeń,
- Wietrzenie sprzątanych pomieszczeń,
- Drobne reperacje zabawek dziecięcych,
- Dbałość o estetyczny wygląd pomieszczeń Żłobka,
- Utrzymywanie w czystości oraz należytym porządku przed budynkiem Żłobka,
- Kontrolowanie zabezpieczeń obiektu przed włamaniem, czuwanie nad prawidłowym zabezpieczeniem okien, drzwi, wejść zewnętrznych do Żłobka,
- Dbanie o prawidłowe wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w niezbędne środki czystości,
- Doraźna pomoc przy wydawaniu posiłków dzieciom,
- Przestrzeganie warunków sanitarno–epidemiologicznych oraz przepisów bhp i p.poż.,
- Przestrzeganie zasad współżycia społecznego,
- Znajomość zasad i metod pracy, rzetelne wykonywanie obowiązków,
- Dbałość o wyposażenie,
- Dbanie o rośliny zielone w pomieszczeniach budynku oraz na kwietnikach,
- Przestrzeganie właściwego i oszczędnego wykorzystywania środków czystości oraz dezynfekcyjnych,
- Utrzymanie w należytym stanie urządzeń elektrycznych (odkurzacze, froterki) oraz zgłaszanie przełożonemu o zauważonych nieprawidłowościach w działaniu,
- Dbanie o powierzone mienie,
- Zapalanie i gaszenie świateł wewnętrznych,
- Sprawdzanie zabezpieczanie pomieszczeń budynku,
- Uprzejme odnoszenie się do rodziców, dzieci oraz interesantów,
- Zastępowanie nieobecnych pracowników pomocy opiekuna,
- Wykonywanie innych czynności służbowych zleconych przez przełożonych.
§ 26
Do zakresu obowiązków intendenta należy:
- Dokonywanie zakupów produktów spożywczych i artykułów gospodarczych zgodnie
z potrzebami funkcjonowania żłobka; - Ustalanie jadłospisu;
- Pobieranie i rozliczanie zaliczek na zakup artykułów żywnościowych i gospodarczych;
- Przyjmowanie oraz rozliczanie odpłatności za żłobek;
- Prowadzenie dokumentacji magazynowej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
- Kontrolę sanitarna w zakresie żywienia,
- Kierowanie żywieniem w placówce: sporządzanie posiłków zgodnie z kalorycznością
i zapotrzebowaniem; - W razie potrzeby pomaga w przygotowaniu posiłków;
- Prowadzi kartoteki magazynu żywnościowego, sporządza co miesiąc rozliczenie.
ZAŁATWIANIE SKARG I ZASADY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW
§ 26
- W Żłobku obowiązują następujące godziny przyjęć interesantów:
- Dyrektor Żłobka przyjmuje interesantów w każdy wtorek i czwartek w godzinach pracy.
- W przypadku nieobecności dyrektora interesantów przyjmuje opiekun;
- Pracownicy placówki przyjmują interesantów codziennie w godzinach pracy.
- Sprawa będąca skargą po przyjęciu przez pracownika powinna być przekazana dyrektorowi placówki, w celu zapoznania się z nią;
- Kontrolę, nadzór i koordynację w zakresie organizacji, przyjmowania, rozpatrywania
i załatwienia skarg sprawuje dyrektor; - Złożone skargi winny być załatwione i rozpatrzone wnikliwie, dokładnie i terminowo;
- Pracownicy placówki zobowiązani są załatwić sprawy interesantów bez zbędnej zwłoki;
- Przy załatwieniu spraw stosuje się najprostsze i najbardziej celowe formy załatwienia zgodne z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego;
- Z reguły obowiązuje pisemna forma załatwienia spraw;
- Z rozmów przeprowadzonych z interesantami sporządza się notatki służbowe.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 27
- Dyrektor placówki zobowiązany jest zapoznać nowo zatrudnionych pracowników ze:
- Statutem Żłobka;
- Regulaminem Organizacyjnym Żłobka;
- Przepisami bhp i ppoż.
- Wszelkie przekazane w użytkowanie przedmioty, urządzenia, maszyny, sprzęt ochrony osobistej – pracownik jest zobowiązany utrzymać w należytym porządku i zgodnie
z przeznaczeniem pod rygorem odpowiedzialności materialnej za zgubienie lub zniszczenie; - O wszelkich przeszkodach i awariach jakichkolwiek urządzeń mogących spowodować przerwę lub zakłócenie normalnego toku pracy należy poinformować dyrektora;
- W przypadku zauważenia pożaru pracownik powinien niezwłocznie wszcząć alarm, powiadamiając jednocześnie o tym współpracowników i dyrektora oraz natychmiast przystąpić do gaszenia pożaru przy pomocy dostępnych mu urządzeń gaśniczych. Do czasu przybycia jednostki straży pożarnej akcją gaśniczą powinien kierować pracownik najbardziej zaznajomiony ze sprzętem gaśniczym;
- W razie zaistnienia wypadku przy pracy pracownicy obowiązani są niezwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy oraz zawiadomić o tym przełożonych poszkodowanego pracownika a także wezwać pogotowie ratunkowe;
- Przed rozwiązaniem stosunku pracy pracownik zobowiązany jest zwrócić pobrane materiały, urządzenia oraz inne przedmioty stanowiące własność Żłobka, jak i uregulować wszelkie zobowiązania w stosunku do placówki.
- Dyrektor jest służbowym przełożonym wszystkich pracowników Żłobka.
§ 28
Regulamin Gminnego Żłobka „Maguś” wchodzi w życie z dniem podpisania go przez Dyrektora Żłobka i podlega obowiązkowo podaniu go do wiadomości wszystkich pracowników.